Kategoriler
Blog Yazıları

Çene Cerrahisi Tedavileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bazen ortognatik (onn-fu-na-the-s) cerrahisi olarak da adlandırılan çene cerrahisi, ya çene kemiklerinin yapısal anormalliklerini düzeltir ya da hem çene kemiklerini hem de dişleri daha iyi işlev görmeleri için yeniden hizalar. Bu değişiklikleri yapmak yüz görünümünüzü de iyileştirebilir. Tek başına ortodonti ile çözülemeyecek çene problemleriniz varsa, çene cerrahisi uygun bir düzeltme seçeneği olabilir. Bu ameliyat, bir veya daha fazla dişin çıkarılmasını, bir veya birden fazla dişin değiştirilmesini veya dişlerin hem değiştirilmesini hem de çıkarılmasını içerir. Osteoporoz ve osteoartrit gibi hastalıkların neden olduğu hasarı onarmak için çene rekonstrüksiyon ameliyatına da ihtiyacınız olabilir.

Bir tür ortognatik cerrahi, maksillofasiyal (ağızlama) cerrahisi olarak da bilinen Blefaroplasti‘dir. Bu prosedür, maloklüzyonu veya üst dişlerin yanlış hizalanmasını düzeltir. Bu rahatsızlıktan mustarip kişiler, alt çenedeki bir maloklüzyon nedeniyle çiğneme ve yutmada sıklıkla zorluk yaşarlar. Ameliyat genellikle maloklüzyonu telafi etmek için alt çene kemiğinin bir kısmını çıkarır. Cerrahınız, durumunuz için en iyi tedavi yöntemi konusunda size tavsiyede bulunabilecektir.

TME Cerrahisi Nedir?

TME cerrahisi karmaşık bir işlemdir ve bu nedenle sadece çene deformiteleri şiddetli olan ve başka bir yöntemle düzeltilemeyen kişilerde yapılır. Genellikle “kolların laneti” olarak anılan TME, insanların çiğnediklerinde, konuştuklarında veya nefes aldıklarında yaşadıkları acıyı ifade eder. TME semptomları yaşadığınızı düşünüyorsanız, ilk adım diş hekiminizi görmektir. TME eklem cerrahisi, hastanın bir gece diş muayenehanesinde tutulduğu bir ayakta tedavi prosedürü olarak veya genellikle bir gece hastanede kalmayı gerektiren ve birkaç gece kalan büyük bir invaziv prosedür olarak gerçekleştirilebilir. Diş hekiminiz şişliği ve kas spazmlarını azaltmak için iltihap önleyici ilaçlar yazacaktır ve hatta uyku sırasında temporomandibular eklemin korunmasına yardımcı olan ağız koruyucu tedavisini önerebilir.

Oklüzal Cerrahi Nedir?

Daha küçük bir çene ameliyatı tipine oklüzal cerrahi denir. Bu prosedür, dişlerinizdeki ve ısırıklarınızdaki düzensizlikleri onarmak için kullanılan küçük kesikler yapmak için ağzınızda yarıklar açmayı içerir. Küçük insizyonlar büyük olanlardan daha az fark edilir, bu nedenle hastalar arasında daha popüler olma eğilimindedirler. Bu prosedür sırasında, cerrah genellikle gerekli protezi yerleştirmesi için her kesiğe ince bir titanyum post yerleştirir. Bu işlem diğerlerinden daha az zaman aldığından genellikle ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir.

Son olarak, genellikle orta kulak ameliyatı olarak adlandırılan ortognatik cerrahi vardır. Ayakta tedavi bazında yapıldığında, cerrah kulağınızdaki kemiklerin yeniden konumlandırılmasına yardımcı olmak için kulak kanalınıza cerrahi bir iğne yerleştirir. Daha sonra kesileri kapatır ve kulağınıza hiçbir şey çıkmaması için bölgeyi diker. Diğer ameliyat türleri kadar yaygın olmasa da, ortognatik cerrahi hala yıllık olarak yapılan cerrahi işlemlerin çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Yirmilik Diş

Bir yirmilik dişiniz çekildiyse, bir diş implantı yerleştirilmesine ihtiyacınız varsa veya çene ameliyatınızı ayaktan tedavi ettirmeniz gerekiyorsa, doktor ve tıbbi tesisle rahat hissettiğinizden emin olun. Ayrıca İngilizce bilen, yüzü temiz ve kendinden emin görünen bir cerrah bulup bulamayacağınızı da sormalısınız. Prosedürünüzü tamamlamanın birkaç ziyaret gerektirebileceğini unutmayın, bu yüzden sabırlı olun. İyileşme süreniz, ne kadar çalışmanız gerektiğine ve daha önce diş tedavisi yaptırıp yaptırmadığınıza bağlı olacaktır. Enfeksiyondan ve aşırı şişmeden kaçınmak istiyorsanız doktorunuzun tüm tavsiyelerine dikkatlice uyun ve çenenizi sağlıklı tutabilmeniz için ameliyat sonrası tüm talimatlarınıza dikkatlice uyun.

Siz de Konya Çene Cerrahisi için tedavi yaptırmak istiyorsanız, hemen şimdi Dentova Akademi yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir