Kategoriler
Blog Yazıları

Çocuklarda En Çok Görülen Diş Problemleri Nelerdir?

Yetişkinler ile çocukların diş muayeneleri ve tedavileri farklı bölümler tarafından yapılmaktadır. Çocuk diş bölümüne pedodonti adı verilmektedir. Çocuk diş hekimi olarak doğumdan ergenlik zamanına kadar olan çocukların tüm ağız ve diş problemleri bu bölüm tarafından yapılmaktadır. Çocukların diş hekimlerine gitmesi önemli olmaktadır. Çünkü çocukların süt dişlerinin çıkma döneminden kalıcı dişleri olana kadar ki dönem de diş problemleri olabilmektedir. Bu nedenle her çocuğun yetişkinler gibi düzenli aralıklar ile diş muayenelerine gitmeleri önerilmektedir. Çocuk diş hekimlerinin çalıştığı yaş Aralığı 0-15 yaş arası olmaktadır. Bu yaşlardaki çocuklarda süt dişi dönemi, karışık diş dönemleri ve kalıcı dişler dönemleri olduğundan dolayı takip edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda En Çok Görülen Diş Problemleri Nelerdir?

Çocuklarda en çok görülen diş problemi biberon çürüğü olmaktadır. Bebekler ve çocuklar uzun yıllar boyunca süt ile beslenmektedir. Sütün içerisinde şeker olduğu için bu şekerler ağızda birikerek diş çürüklerine neden olur. Bu nedenle süt ve mama içen çocuklarda diş çürüğü oluşması için uygun bir ortam bulunmaktadır. Bu yüzden diş muayenelerinin önemi büyüktür. Biberon çürüğü denilen problemden kaçınmak için ise alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır;

  • Bebekler ve çocukların uyumadan önce su içmesi,
  • Bebeklerin özellikle geceleri biberon ile uyuması önlenmeli,
  • Mamalara ya da sütlere bal ya da şeker gibi tatlandırıcıların koyulmaması,
  • Emziklerin şeker, çikolata, reçel ya da bala batırılmaması,
  • Bebeklerin mama ya da süt içtikten sonra temiz bir bez yardımı ile ağzının temizlenmesi,
  • Ve son olarak beslenme sonrasında su içirilmesi biberon çürüğü gibi çürüklerin oluşmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Aynı zamanda çocuklar belirli bir yaşa geldiklerinde diş fırçalama alışkanlığı mutlaka kazandırılmalıdır. Aynı zamanda küçük yaştaki çocukların çikolata ve şeker gibi yiyeceklerden uzak tutulması diş problemlerinin önlenmesini sağlamaktadır. Konya çocuk diş hekimi olarak ileri ki yaşlarda problem oluşmaması için diş bakımları çocukken yapılmasını önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir