Kategoriler
Blog Yazıları

Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş kaplama, ileri düzeyde çürük dişlere uygulanan bir işlemdir. Bu uygulama sayesinde kurtulamayacak derece yoğun çürüğe sahip dişler temizlenerek diş yüzeyi uygun malzeme ile kaplanmaktadır. Böylece dışardan belli olmayan bir işlem gerçekleştirilmiş olmaktadır. Dişler kaplanırken birbirinden farklı malzeme ve yöntemlerden faydalanılmaktadır. Bu yöntemler dişin durumuna göre doktorun tavsiyesi üzerine uygulanmaktadır. Doktor onayı olmadan gerçekleştirilecek hatalı kaplama uygulamaları hastalara ileriki dönemlerde büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Dişlerin kaplanma süreci esnasında ve sonrasında özenli ve dikkatli bir kullanım yapılması gerekmektedir. Aksi halde olumsuz durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Diş kaplanması esnasında kullanılan malzeme ve yöntemlere göre fiyatlarında değişkenlik oluşmaktadır.

Diş Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Konya diş kaplama uygulaması yapılmadan önce çürük diş iyice temizlenmektedir. Daha sonra ağız içerisi solüsyon yardımı ile dezenfekte edilmektedir. Sonrasında hangi diş ya da dişlere kaplama yapılacaksa o alanın ölçümü alınmaktadır. Ölçü alım işlemi esnasında dikkatli olmak gerekmektedir. Aksi halde üretilecek kaplama, dişe uymayacağından malzeme israf olmaktadır. Hazırlanan kaplama dişe yerleştirilmeden önce yedek bir kaplama hazırlanmaktadır. Bu yedek kaplama hastanın dişine yerleştirilerek hastanın kaplama ile uyumu kontrol edilmektedir. Herhangi bir aksilik olmaması durumunda hasta için hazırlanmış olan gerçek kaplama dişe yerleştirilmektedir. Yapılan işlem ardından hasta gündelik hayatına sorunsuz şekilde devam edebilmektedir. Kaplama işlemi sonrası aşırı sıcak ve soğuk yiyecek veya içeceklerden bir süre uzak durulması gerekmektedir.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Diş kaplama işlemi birbirinden farklı malzemeler ile yapılmaktadır. Bu malzemeler doktorun hastaya uygun gördüğü şekilde tercih edilmektedir. Dişlerin kaplanması esnasında kullanılan malzemeler şunlardır;

1- Porselen Diş Kaplama

Porselen kaplama, diş üzerine uygulanacak olan malzemenin tamamen porselenden üretilmesi ile hazırlanmıştır. Oldukça dayanıklı olması nedeni ile sıklıkla uygulanmaktadır. Ayrıca her diş rengine uyumlu hale kolayca gelebilmektedir. Dıştan belirgin olmayışı nedeni ile hastaların en çok talep ettiği uygulamadır.

2- Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum, gerçek diş gibi duran bir malzemedir. Diğer kaplama çeşitlerinden farklı olarak sıcak ya da soğuk nesnelerden etkilenmemektedir. Diş ağrısını büyük oranda engellemektedir.

3- Metal Diş Kaplama

Oldukça eski ve dışardan belirgin bir kaplama modelidir. Dişlerin bitimiyle diş etlerinin başladığı yerde ışık geçirgenliği olmadığı için estetik durmamaktadır. Maliyet olarak oldukça düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir