Kategoriler
Blog Yazıları

Diş Kaplama Tedavisi Yaptırma Nedenleri

Farklı nedenlere dayanarak dişlerin değişik materyaller kullanılarak ağız yapısına uygun hale getirilmesi için yapılan işlemlerin geneli diş kaplama tedavileri olarak anılmaktadır. Burada asıl amaç ne sebeple olursa olsun diş kaybına uğramış veya aşınmış bir bölgenin yeniden normal seviyesine ulaştırılma çabasıdır. Tedavi ön dişlerde yapılırsa porselen gibi estetik yönü güçlü materyallerle kaplanmaktadır. Tedavinin ezici dişlerde yapılması halinde metal materyaller ön plana çıkmaktadır.

Diş Kaplama Tedavisi Yaptırma Nedenleri

Diş kaplama nedenlerini iki başlık halinde incelemek mümkündür. Tedavi ve estetik amaçlı diş kaplama yapılabilmektedir.

Dişlerin Tedavisinde

Bazı çürük oluşumları derin bir biçimde dişin genel yapısını kaplayabilir ve çürüğün temizlenmesi sonucu sağlam kalan alt tabaka diğer dişlere oranla ağız yapısını bozabilir. Böyle durumlara diş kırılmaları sırasında da rastlanmaktadır. Dişin belli bir kısmının kırılması sonucu dişten gerekli verimin alınması için normal şekline getirilmesi gerekir. Ayrıca ara bölgede bir diş kaybının oluşması sonucu yerine diş yapılması gerekmektedir.

Estetik Amaçlı

Ağız sağlığında herhangi bir problem teşkil etmese de daha güzel dişlere ve daha güzel gülüşlere sahip olmak isteyen hastalar için uygulanabilmektedir. Bu tür durumlarda diş kaplama tedavileri daha çok ön dişlere yapılmaktadır. Kişinin kendini daha rahat ve güvenli hissetmesi amaçlanmaktadır.

Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş kaplama öncesi hastaya ne amaçla uygulandığı önemlidir. Hastanın genel diş durumunun tespiti yapılır ve kaplama yapılacak bölgenin nasıl bir tedaviye ihtiyaç duyduğu incelenir. Kaplama yapılacak alanda tedaviye konu olacak dişlerin uygun bir şekilde uzman bir hekim tarafından kesilmesi gerekmektedir. Kesim işlemi törpüleme ve aşındırma ile yapılır. Dişler kaplamaya uygun hale getirilir. Bu işlemin ardından kaplanacak olan kalıbın hazırlanması için ölçü alınmaktadır. Diş kaplama tedavileri porselen, zirkonyum veya metal kaplama seçeneklerinden tercih edilen kaplamanın yerine yapıştırılması ile son bulur. Tedavi ortalama 3-4 seansta sonuçlanmaktadır. Kaplama işleminin ardından kaplama yerine oturana kadar bir süre hassasiyet oluşabilmektedir. Konya diş kaplama tedavisi almak için, hemen iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir