Kategoriler
Blog Yazıları

Diş Muayenesi Yapılırken Hangi Konulara Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Diş muayene işlemi diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen diş, diş eti ve ağız içerisinin belirli aletler kullanılarak kontrol edilmesi işlemidir. Diş muayenesi diş sağlığı açısından son derece önemli bir uygulamadır. Her hastalıkta olduğu gibi diş muayenesinde de erken fark edilen rahatsızlıklar daha kolay şekilde tedavi edilmektedir. Düzenli olarak yapılan tedaviler sayesinde diş yapısında yaşanan bozukluklar ve çürükler daha ileri boyutlara ulaşmadan hızlı şekilde tedavi edilmektedir. Diş, sindirim sistemi içerisinde yer alan en önemli yapı taşıdır. Ağız ve diş içerisinde gerçekleşecek rahatsızlıklar yemek borusundan sindirim sistemine inerek burayı da olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple diş muayenelerini düzenli olarak yaptırmak gerekmektedir.

Diş Muayenesi Yapılırken Hangi Konulara Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Diş Muayenesi Yapılırken Hangi Konulara Dikkat Edilmesi Gerekmektedir
Diş Muayenesi Yapılırken Hangi Konulara Dikkat Edilmesi Gerekmektedir

Diş muayene işlemi gerçekleştirilirken ilk olarak hastanın muayene öncesinde dişlerinin iyice temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede dişler doktor tarafından daha net şekilde görülebilmektedir. Bunun dışında muayene yapacak olan hekime herhangi bir nedenden dolayı yaşanan bir diş problemi var ise detaylı şekilde bilgi verilmelidir. En ufak durumlar bile doktora bildirilmelidir. Böylece doktorun diş rahatsızlığı konusunda teşhis koyması daha da kolaylaşmaktadır. Diş muayeneleri insanların genel olarak korktuğu bir uygulama olması nedeni ile muayene yapılacak ortam sakin ve rahat olmalıdır. Eğer muayene olacak kişide herhangi bir düzenli ilaç kullanımı durumu söz konusu ise bu durum doktora muayene öncesinde bildirilmelidir.

Diş Muayenesi İşlemi Ne Zaman Gerçekleştirilmelidir?

Diş muayene işlemi için belirli bir zaman aralığı öngörülmemiştir. Sağlıklı ve en ideal olan süre çocukluk döneminden itibaren belirli aralıklarla dişlerin kontrol amaçlı olarak diş hekimine gösterilmesidir. Genel olarak insanlar diş muayenesine sadece diş ağrısı yaşadığında gitmektedir. Bu dönemde gidilen diş muayeneleri genel olarak hastalığın ilerlemiş olduğu hallerde ortaya çıktığından dolayı muayene işleminden çok tedavi işlemine dönmektedir. Diş muayeneleri eski zamanlara nazaran günümüzde gelişmiş teknolojik cihazlar yardımıyla daha kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Yapılan düzenli diş muayeneleri sayesinde yaşanan diş kayıpları en aza indirilmektedir. Diş muayenesi esnasında hiçbir şekilde acı verici işlem uygulanmamaktadır. Mecburiyet halinde anestezi ile işlemler uygulanmaktadır.

Diş Muayenesinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Diş muayene işlemi oldukça önemli bir uygulamadır ve en kısa zamanda Konya Diş Muayenesi hizmeti veren Dentova Akademi Selçuklu Kliniğimize bekliyoruz. Yapılan diş muayeneleri sayesinde dişlerde bulunan çürükler ilerleyip bütün dişlere yayılmadan hatta dişin tamamını kaybetmeden tedavi edilmektedir. Hastalara uygulanacak olan tedavi yöntemleri daha ciddi boyutlara ulaşmadan küçük müdahalelerle gerekli işlemler uygulanmaktadır. Zamandan ve maliyetten büyük oranda tasarruf sağlanmaktadır. Yapılan düzenli diş muayeneleri dişin daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanıma sahip olmasını sağlamaktadır. Diş muayenesi ayrıca ileriki dönemlerde yaşanabilecek her türlü ağız ve diş problemine karşı erken müdahale edebilme imkânı sağlamaktadır. Kişide herhangi bir dudak emme, yanlış yutkunma veya parmak emme gibi olumsuz davranışlar var ise erkenden önlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir