Kategoriler
Blog Yazıları

İmplant Diş Tedavisi Uygulanan Durumlar

İmplant diş tedavisi çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleri kullanılarak uygulanmaktadır. Protezlere destek için yapılan yapay kökler sayesinde eksik dişlerin yeri estetik olarak kapatılabilmekte ve uzun ömürlü bir yapı meydana getirilmektedir. Hastalara uygulanan protezlerin sabit ya da hareketli olduğu bilinmektedir. Protez uygulanan kişilerde çiğneme fonksiyonu yerine getirilirken gülüş estetiği de sağlamaktadır. Özellikle hiç dişi olmayan kişilerin alt ve üst çenelerinde ya da aşırı kemik erimesi sonucu hastaların kendi protezini kullanmaması sonucunda implant tedavisi son derece sık tercih edilen bir yöntemdir. Bunların yanı sıra kişilerde görülen büyük azı diş kayıplarında arka bölgenin dişsiz kalması konusunda da implant diş tedavisi son derece kurtarıcı bir yöntem olmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi Uygulanan Durumlar

İmplant diş tedavisi sıklıkla hiç dişi olmayan, eksik dişlere sahip olan, tam protezini kullanamayan ya da aşırı kemik erimesi olan hastalara uygulanmaktadır. Ayrıca azı dişlerini kaybeden hastalara takılıp çıkarılma özelliği olan implant köprüsü uygulanabilmektedir. Kişilerin ağızlarında yer alan uzun dişsiz boşluklarda implant köprülerinin uzun olması sorun oluşturabilmektedir. Bu durumlarda dişsiz bölgelere ayrı ayrı uygulanacak bir ya da birden fazla implant kullanılabilmekte ve sorun ortadan kaldırılmaktadır. Tek bir dişini kaybeden kişilerin implant tedavisi istemesi durumunda ise eksik olan dişin yan taraflarında yer alan sağlam dişleri küçültmek zorunda kalmadan sadece eksik olan bölgeye tek bir implant yerleştirilmekte ve üzeri dayanıklı olması için kaplanmaktadır.

İmplant Uygulanması

Konya implant diş tedavisi eksik olan dişlere uygulanırken bazı adımlara dikkat edilmektedir. İlk adım olan muayene, hastaların genel diş muayenesinden oluşmaktadır. Hastaların dişlerinin ve sağlık durumlarının implant için elverişli olup olmadığına muayene aşamasında karar verilmektedir. Ardından operasyon aşaması gelmektedir. Burada implant lokal anestezi ile diş etine yerleştirilmekte ve işlem ortalama 30 dakika ile 90 dakika arası sürmektedir. Son aşama olan iyileşmede ise implant yerleştirilme işleminden sonra kemik ile bütünleşmesi incelenmektedir. İyileşme, genellikle 3 ay ile 6 ay arası sürmektedir. Bu süre zarfında diş hekimi, hastaları sürekli takip etmekte ve gerekli olduğunda röntgen isteyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir