Konya Çocuk Diş Hekimi & Çocuk Diş Tedavisi

Tedavilerimiz

Randevu Al

S.S.S.

 • Süt dişleri çocuklarda gıdaların çiğneme ve öğütülmesine yardımcı olarak çocuğun beslenmesini ve buna bağlı olarak büyüme ve gelişimini etkiler. Diş ağrısı olan ve diş eksikliği olan çocuklar yeterince beslenemezler.
 • Süt dişleri çeneler üzerinde kalıcı dişler çıkana kadar doğal bir ‘yer tutma’ işlemi gerçekleştirir. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi durumunda yan dişler bu boşluğu kapatır ve ilerde çapraşıklık ve ortodontik tedavi ihtiyacı meydana gelir.
 • Süt dişleri çocuklarda konuşmanın sağlanmasında da önemli rol oynamaktadır. Özellikle ön süt dişi eksiklerinde bazı harflerin söylenmesinde çocuklar zorluk yaşayabilir.
 • Süt dişleri çocuğun dış görünüşünü etkilediğinden estetik olarak da önem arz etmektedir.
 • Yetişkinlerin bir çoğunda mevcut olan diş hekimi korkusunun çocuklarda da olmasını engellemek için çocuklar herhangi bir şikayetleri olmadan sadece kontrol ve muayene edilmesi için ebeveynleri tarafından ilk süt dişi çıktığı zamandan itibaren çocuk diş hekimine getirilmeli ve bu dişlerin bakımı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 • Süt dişlerinde başlayan bir çürüğün ilerlemesi kalıcı dişlerden daha hızlı olduğu için diş hekimi kontrolleri 3-4 ayda bir yapılmalıdır. Ebeveyn tarafından fark edilemeyen bir çürük hekim tarafından başlangıç aşamasında kontrol altına alınabilmektedir.
 • Kompomer dolgu
 • Kompozit dolgu
 • Amputasyon( yarım kanal tedavisi)
 • Kanal tedavisi
 • Zirkonyum kron
 • Süt dişi çekimi
 • Yer tutucu tedavileri
 • Koruyucu ve önleyici tedaviler

Çürük oluştuktan sonra süt ve kalıcı dişlere yapılan tedavilerin yanında önemli bir diğer konu da bu dişleri çürükten korumaktır. Diş çürüklerinden korunmak için yapılabilecek en etkili yöntemler flor uygulamaları, fissür örtücü uygulamaları ve çocuğa oral hijyen alışkanlığı kazandırılmasıdır.

 • Fissür örtücü uygulaması

Dişlerin çiğneme yüzeylerinde fissür adı verilen girintive çıkıntılar mevcuttur. Diş çürükleri başladığı bölgeler genel olarak fissürlerdir. Bunun sebebi bu bölgenin temizliğinin zor olmasıdır. Fissür sealent uygulaması diş çürüğü oluşumunu engellemek için fissürlere uygulanan şeffaf, beyaz yada renkli akışkan dolgu maddeleridir. Bu işlem sırasında dişte aşındırma yapılmaz.

 • Flor uygulaması

Flor dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler çürüğe daha dirençsiz ve çürük oluşumuna daha yatkındır. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve çürük oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel yüzeyel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeyel flor 6 ayda bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

Tüm koruyucu ve restoratif tedavilere rağmen çekimi gereken süt dişlerinin yerlerini korumak için yapılan bir uygulamadır. Bu tedavide amaç çekim yapıldıktan sonra apareyler yardımı ile yandaki dişlerin boşluğa devrilmesini engellemek ve alttan gelen kalıcı dişin yerini korumaktır. Yer tutucular komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu nedenle daimi dişin gömük kalmasını, farklı yerden çıkmasını dolayısıyla da ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir.

Çocuktaki diş hekimi korkusu aşılamıyorsa, çocuk uyum göstermiyorsa, yaşı kooperasyon için küçükse veya engelli hastalarda sedasyon yada genel anestezi ile diş tedavileri yapılabilir.

Sedasyon; ilaçlar ile hastanın solunumu ve tüm refleksleri korunarak, bilinç düzeyinin kontrollü olarak baskılandığı, derinliğin ayarlanabildiği uyku hali olarak tanımlanır. Çocuk hastalarda kısa sürede tamamlanabilecek işlemler sedasyon uygulanarak yapılabilir.

Genel anestezi ile çocukların tüm diş tedavileri tek seansta gerçekleştirilebilir. Özellikle yaşı küçük ve yoğun anksiyetesi olan çocuklarda tedavi sırasında ani hareketler yapıp yaralanmalarını önlemek için genel anestezi ile diş tedavisi daha uygundur.

Pedodonti uzmanı tarafından yapılan tedavinin sonrasında uyandırılan çocuk, tedavi sırasında oluşan ağrılardan ve kanamalardan haberdar olmamaktadır. Tedavi sonrası belirli bir süre gözlem altında tutulan çocuk aybı gün taburcu edilip, normal hayatına dönebilmektedir. Genel anestezi uygulamalarında diş hekimi ile birlikte anestezi uzmanı ve anestezi teknikeri de görev almaktadır.

Konya Çocuk Diş Hekimi

Çocuklar hem çok hassas hem de çok narin bir yapıdadır. Yetişkin insanlar kadar acılara dayanıklı değillerdir. Herhangi bir ağrı ya da acı durumunda çok fazla etkilenerek hem kendilerinin hem de anne ve babalarının üzülmesine sebebiyet verirler. Bu sebepten dolayı anne ve babalar genellikle ateşi çıkan ve bir ağrısı olan çocukları için sabahlara kadar uyku uyumaz iyileşmeleri için ise ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Çocuklar bebeklik döneminde çıkarmaya başladıkları süt dişlerinden sonra onların da dökülmesiyle birlikte yeni dişlerin çıkma sürecine girerler. İlk dişlerin çıkması çocuktan çocuğa değişiklik gösterse de çoğu çocuk hiç farkında olmadan diş çıkarırken çoğu çocuk ise çok büyük ağrılarla diş çıkarır. İşte bu süreçlerde genellikle konya diş hastanesi hekimlerine ihtiyaç duyulur. Çocuk diş hekimi belirli muayeneler sonucunda dişi çürüyen, kırılan ve bakterilerle dolan dişe ne tür bir tedavi uygulayacağına karar verir.

Konya Çocuk Diş Tedavisi

Konya çocuk diş hekimi (doktoru) çocukların diş çıkarma, diş çürümesi, diş sağlığı için yapılması gerekenler ve bakım süreci gibi dişle ilgili detayların olduğu tedavilerle çocuk ağız ve diş sağlığını önemseyerek büyük bir özveri ve güçlü sağlık ekibiyle birlikte hizmet verir. Bütün gayelerinin çocuklarda oluşan ağız içi yaralarını iyileştirmek, diş sağlığının korunması için yapılması gerekenleri çocuklara aşılamak, ve onları korkutmadan muayene etmeyi öğretmektir. Çocuklar işini severek yapan bu ekibin elinde bütün korku, kaygı ve endişe duygusundan uzaklaşarak hasta koltuğunu ve diş doktorunu sevmeye başlar.

Konya Çocuk Diş Hastalıkları

Bilinçsiz olan ve olayı anlayamayan çocukların diş tedavisinde de farklı yöntemler kullanılarak, tedaviden kötü etkilenmemesi ve sürecin iyi geçmesi sağlanır. Sedasyon ile tedavi buna bir örnektir. Bu yöntemde çocuğun etkilenmemesi için diş hekimi uyutarak tedavi eder. Konya çocuk diş polikliniği çocuklar için özel olarak tasarlanmış ve onları  diş sağlıklarını  korumaya teşvik ederek içerisinde onlar için yapılmış özel bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerde eğlenceli bir şekilde tedavi altına alınan çocuklar korkmadan tedavi edilir. Alanında uzman ve işini severek yapan doktorların bulunduğu Konya çocuk diş sağlığı polikliniği 0-17 yaş grubundaki bebek çocuk ve genç olan herkese hizmet verir. İçerisinde çalışan güler yüzlü ve kaliteli ekibiyle her zaman diğer polikliniklerden farklı olmayı başarmıştır. Hekimlerinin başarısıyla her zaman çok konuşularak herkesin birbirine tavsiye etmesine neden olmuştur. Önceliği çocukları ve çocuklarının sağlığı olan tüm ailelerin ilk adresi Dentova Akademi Konya çocuk diş polikliniğidir. Sizin de diş ağrısı çeken ve geceleri sizi uyutmayan çocuğunuz ve tanıdığınız varsa güler yüzlü ekibin olduğu bu polikliniğe uğrayabilirsiniz. Unutmayın ki her şeyin başı sağlıktır. Ve dişler yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesi için önemli bir yere sahiptir.

Konya Pedodonti - Çocuk Diş Doktoru

Konya Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti bebeklikten 16 yaşına kadar ağızda bulunan süt ve daimi dişlerde meydana gelen her türlü diş çürüğü, travma ve kalıtımsal problemlerin tedavi edildiği diş hekimliği branşıdır.

Diş dolgusu, amputasyon, kanal tedavisi gibi tedavilerin yanında günümüzde tanı prosedürlerinin uygulanması, çürük oluşumunun engellenmeye çalışılması, çürük ve travmaya bağlı olarak diş kayıplarının engellenmesi ve çocuklarda oral hijyen alışkanlığının kazandırılması gibi misyonları da içermektedir.

Dentova Akademi
Selçuklu Şubemiz pazar dahil gece 02:00'e kadar açıktır.