Dentova Akademi

Coronavirüs ve Diş Tedavileri

  • Anasayfa
  • Coronavirüs ve Diş Tedavileri
Coronavirüs ve Diş Tedavileri

Coronavirüs ve Diş Tedavileri

Ülkemizde Covid-19 salgını sırasında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehbere göre sadece acil olan diş tedavilerinin

Ülkemizde Covid-19 salgını sırasında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehbere göre sadece acil olan diş tedavilerinin yapılması kararı alınmıştı. Hastalar rutin devam eden diş tedavilerine ara vermek zorunda kalmış, dişlerin ağrılı olması halinde bile tedaviden kaçınmışlardır. 1 Haziran itibariyle normalleşme dönemine atılan adımlar sonrasında hastaların hekimlerden randevu talebi de artmıştır. Salgının kontrol altına alınmasıyla normal hayatımıza geçiş döneminde tüm alanlarda yapılan düzenlemelerde olduğu gibi kliniklerimizde de farklılıklar gerekli olmuştur.

Artık bu yeni dönemde hasta yoğunluğunu en aza indirmek önemli. Bunun için hastaların kliniğe gelmeden önce hekimleriyle telefon veya görüntülü görüşme ile bilgi alması mümkün olabilir. Hastaların randevuları arasında en az 15 dk olacak şekilde boşluk olması bekleme odasında hasta yoğunluğunu azaltacaktır. Ancak hekimin uyguladığı plana göre düzenli girişlerin mümkün olabilmesi için hastaların randevularına tam zamanında gelmesi gerekmektedir. Yine hastaların yanında mümkün olduğunca refakatçi bulunmaması da yoğunluğu azaltacaktır. Hastaların kliniğe kabulünde mutlaka galoş ve maskeleri olmalıdır. Hastalar kliniğe girişten itibaren eldivenli olmalı veya hastalara dezenfektan kullandırılmaktadır. Bulaş kontrolü için diğer bir önlem ise bekleme odasında hastalar arasında en az 1,5 metre mesafe olacak şekilde düzenleme yapılmakta, hastaların ortak kullanacağı dergi ve ikram malzemelerine yer verilmemektedir. Klinikler ve bekleme odasının havalandırılması ise büyük önem arz etmektedir. Muayene odasında hekim ve asistanı dışında yalnızca hasta kabul edilmesi enfeksiyon kontrolünde önemli diğer bir konu.

Salgın döneminde diş bakımına daha özen gösterilmelidir. Bunun için düzenli diş fırçalama, diş ipi ve arayüz fırçası kullanımı aksatılmamalıdır.

 

Diğer Bloglar

Telefon
WhatsApp