Dentova Akademi

Sedasyon ve/veya Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

  • Anasayfa
  • Sedasyon ve/veya Genel Anestezi ile Diş Tedavisi
Sedasyon ve/veya Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Sedasyon ve/veya Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Çocuktaki diş hekimi korkusu aşılamıyorsa, çocuk uyum göstermiyorsa, yaşı kooperasyon için küçükse ya da engelli

Çocuktaki diş hekimi korkusu aşılamıyorsa, çocuk uyum göstermiyorsa, yaşı kooperasyon için küçükse ya da engelli hastalarda bilinçli sedasyon ya da genel anestezi altında diş tedavileri yapılabilir.

Sedasyon, ilaçlar ile hastanın solunumu ve tüm reflekslerinin korunarak, bilinç düzeyinin kontrollü olarak baskılandığı, derinliğin ayarlanabildiği bir uyku hali olarak tanımlanır. Çocuk hastalarda kısa sürede tamamlanabilecek işlemler sedasyon uygulanarak yapılabilir.

Genel anestezi ile çocukların tüm tedavileri tek seansta gerçekleştirilip çocuğun ve dolayısıyla ebeveynlerinin daha konforlu diş tedavi sürecini elde etmeleri sağlanmaktadır. Özellikle yaşı küçük çocukların tedavi sırasında ani hareketler yapıp yaralanmalarının önüne geçilmektedir.

Pedodonti uzmanı tarafından yapılan tedavinin sonrasında uyandırılan çocuk, tedavi sırasında oluşan ağrılardan, kanamalardan ve psikolojik travmalardan haberdar olmamaktadır. Tedaviden sonra belli bir süre gözlem altında tutulan çocuk aynı gün taburcu edilip, normal hayatına dönebilmektedir. Genel anestezi uygulamalarında diş hekimi ile birlikte anestezi uzmanı ve anestezi teknikeri de görev almaktadır.

Diğer Bloglar

Telefon
WhatsApp